travel to iran


عمل جراحی قلب باز چیست؟
بیماری عروق کرونری قلب به دلیل انسداد جریان خون به سوی قلب ایجاد می شود. این مشکل می تواند توسط عمل جراحی قلب باز یا به اصطلاح بای پس قلبی درمان گردد. در حین عمل جراحی قلب باز، یک رگ سالم از یک بخش دیگر بدن برداشته شده و به جای رگ مسدود شده قلبی پیوند می شود. بنابراین، رگ سالم پیوند شده می تواند خون را به درستی عبور دهد و در نتیجه خون تازه پر اکسیژن به عضلات قلب می رسد.

چه کسانی نیاز به این نوع عمل جراحی دارند؟
عمل جراحی قلب باز برای بیمارانی با انسداد شدید عروق کرونری قلب و در شریان های اصلی توصیه می گردد. پزشک جراح برساس فاکتورهای مختلف، بیمار مناسب عمل جراحی قلب باز را انتخاب می کند. این فاکتورها شامل محل پلاک عروقی و شدت علائم بیماری عروق قلبی می باشد. در صورت رخداد سکته قلبی شدید، عمل جراحی باز قلب می تواند کاربرد داشته باشد.
در این بیماران، تعیین میزان فاکتورهای خطر براساس علائم قلبی-عروقی صورت می گیرد که شامل علائم ریوی، ضربان قلب ، ارزیابی وضعیت عضلات قلبی و نیزعلائمی نظیر درد قفسه سینه یا اختلال در تنفس می باشد. شدت، طول و تکرار علائم قلبی از جمله مواردی است که به پزشکان برای تعیین محل و شدت انسداد عروق کرونری قلب کمک می کند.

قبل از عمل جراحی قلب باز، شدت و محل انسداد عروق کرونری قلب و نیز آسیب احتمالی به عضله قلب باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا ریسک عمل جراحی قلب باز کاهش یابد. این امر با انجام بررسی ها و تست هایی نظیر استرس اکو، نوار قلب ، آنژیوگرافی و نیز اکوکاردیوگرافی حاصل می گردد.
آیا روش های مختلفی برای عمل جراحی قلب باز وجود دارد؟
عمل جراحی قلب باز شامل طیفی از روش های کمتر تهاجمی تا روش های قدیمی عمل جراحی قلب می باشد. از سوی دیگر، برخی از انواع عمل های جراحی قلب باز می تواند با استفاده از روش های کمک رباتیکی نیز انجام شود که در آن جراح می تواند از راه دور وسایل را در حین عمل در داخل قلب هدایت کند.

جراح قلب بر اساس عواملی نظیر سن بیمار، وضعیت جسمی بیمار، محل و شدت انسداد عروق کرونری می تواند روش مناسب عمل جراحی قلب بیمار را انتخاب کند. شدت آترواسکلروز و بیماری های زمینه ای ریوی از سایر عواملی است که در انتخاب روش عمل جراحی قلب باز موثر است.

با قاطعیت می توان گفت میان روش های مختلف عمل جراحی قلب باز، روش سنتی و مرسوم جراحی قلب باز مطمئن ترین، کم عارضه ترین و موثرترین روش عمل جراحی قلب باز می باشد.
عمل جراحی باز قلب چگونه انجام می شود؟
در روش های نوین عمل جراحی قلب یک برش کوچک داده می شود و از طریق آن عمل انجام می گیرد اما در روش سنتی و مرسوم، جدار قفسه سینه باز می شود تا به قلب و بافت های آسیب دیده دسترسی مستقیم حاصل شود.

علاوه بر روش مرسوم و سنتی عمل جراحی قلب باز، روش های نوین و کمتر تهاجمی دیگری برای عمل جراحی قلب باز وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:

 

MIDCAB: این روش برای بای پس یک یا دو رگ کرونری قلبی مسدود می باشد. برای این عمل، یک برش کوچک در بین دنده های بیمار و بالای رگ مسدود داده می شود تا بای پس انجام شود. این برش ها 3 اینچ یا حدود 7 سانتی متر طول دارند و برش ها در مقایسه با روش سنتی کوچکتر هستند.
 

بای پس کرونری post-access : این روش عمل جراحی قلب، با استفاده از برش های کوچکی بر روی جداره قفسه سینه انجام می شود. در طی این نوع عمل جراحی قلب باز از یک ماشین قلبی-ریوی مصنوعی در حین عمل استفاده می گردد.
 

تکنیک رباتیک کمکی یا robot-assisted: در طی این عمل، برش های بسیار کوچکی در جدار قفسه سینه ایجاد شده و یک دوربین کوچک از طریق این برش به داخل فرستاده می شود و جراح در مانیتور عمل جراحی قلب را به دقت مانیتور می کند.

Comments

Leave a Comments

salam air
kuwaitairways
mahan air
saudia air
emirates air
oman air
anur air
lufthansa
iran air
british airways
qatar airways
free bird